En İyi Tirşik Çorbası Tarifi – Tirşik Çorbası Nasıl Yapılır?

Tirşik çorbası aslında çoğu kimsenin bilmediği fakat çok sağlıklı ve faydalı çorba tariflerinden biridir.

Kahramanmaraş ve özellikle de Kahramanmaraş’ın Andırın yöresinde yetiştirilen tirşik bitkisi veya bilinen adıyla yılan pancarı ile çorba yapılır. Bu nedenle adı buradan gelmektedir.

Bu içerikte sizlerle tirşik tarifini paylaşacağız.

Tirşik Çorbası İçin Malzemeler

 • 1 demet tirşik otu
 • 1 kilo yoğurt
 • 3 kaşık un
 • 1 baş sarımsak
 • tuz
 • yarım kase aşurelik buğday
 • 1 kase nohut

Tirşik Tarifi Yapılışı

 1. Tarladan veya çarşıdan satılan tirşik otunu yani yöre insanının değimi ile yılan pancarını alıyoruz, zehirli ve eli yaktığı için dikkatli olunması gerekir. Onun için eldiven kullanmanızda yarar var.
 2. Pancarımızı yıkayalım ve bir sofra bezine serip bırakıp suyunu kurutalım.
 3. Sonra incecik bıçakla kıyalım, bu işlemi mümkünse akşamdan yapalım sonra yoğurdumuzu alalım, içine beş altı bardak su bırakıp ayran yapalım.
 4. Sonra unumuzu da içine bırakalım, incecik kıydığımız pancarımızı düdüklü tenceresine basalım üzerine yaptığımız unlu ayranımızı boşaltıp ocağın altını yakalım ve kısık ateşte karıştıra karıştıra yoğurdumuzu kesmeden ocaktan ısıtalım. Sakın kaynatmayın sadece sütten yoğurt mayalaması ısına getirelim ve düdüklünün ağzına bir tencere kapağı kapatalım. Kendi kapağını değil.
 5. Sonra sıkıca bir sofra bezine veya örtüye sarıp ertesi gün öğlene kadar mayalanmasını bekliyoruz. Mayalanma esnasında zehiri gidiyor otun ve şifalı bir hale geliyor.
 6. Önceden ıslattığımız bir kase nohut ve yarım kase aşurelik buğday yani döğmemizi de ertesi gün mayalanmış olan düdüklüdeki tirşiğimizin içine bırakıp bu defa düdklünün kendi kapağını kapatıp, en az bir buçuk saate yakın pişiriyoruz.
 7. Pişen tirşiğimize bir baş sarımsağımızı tuzla dövüp karıştırıp servise hazır hale getiriyoruz.

Afiyet Olsun!

Benzer Bağlantılar

Tirşik Tarifi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir