En İyi Tavuk Göğsü Tatlısı Tarifi

Tavuk göğsü tatlısı Türk mutfağımızın en şahsına münhasır tariflerindendir ve tavuk göğsü tatlısını neredeyse herkes çok sever.

Tavukgöğsü, süt, şeker, pirinç unu ve tavuğun göğüs etiyle yapılan bir tatlıdır. (Tavuk göğsü tatlısı, tavuğun göğüs eti kullanılmadan da yapılabilmektedir.)

Tavuk göğsü tatlısını çay saatlerinizde, ya da habersiz gelen misafirlerinize olağanüstü bir etki yapacağına, yumuşacık kıvamıyla ayıla bayıla yiyeceğinizden şüphe yok.

Tadıyla sizi baymayacak tavuk göğsü tatlısı sütlü tatlı severlerin gönlünü kazanacak. Mutfakta deneyimi olmayan birinin bile rahatlıkla yapabileceği yalancı tavuk göğsü tatlısına katacağınız şık bir sunum ile masanızın parlayan yıldızı olacaktır.

Bu nedenle bu içerikte sizlere tavuk göğsü tatlısı nasıl yapılır, en iyi tarifi nedir bunun sırlarını vereceğiz.

 Malzemeler

 •  125 g tereyağı (isteğe göre margarin ile de karıştırabilirsiniz)
 • 1 su bardağı un
 • 1,5 su bardağı şeker
 • 1 lt süt
 • 1 paket vanilya

Yalancı tavuk göğsü püf noktaları

 • Karışımın topaklanmaması için güzelce çırpılmalıdır.
 • Konulacak kap su ile biraz ıslatılmalıdır. Böylelikle servis ederken almakta zorlanmazsınız.
 • Buz dolabında tatlı ne kadar dinlendirilirse o kadar lezzetli olacaktır.

Tavuk Göğsü Tatlısı Yapılışı

 1. Un yağla pembeleşene kadar kavrulur.
 2. Üzerine süt, şeker, ilave ederek koyulaşana kadar karıştırılır.
 3. Ocaktan aldıktan sonra vanilya ilave edilerek 3-4 dk. mikserle karıştırılır.
 4. Islatılmış kaba dökülür.
 5. Soğuduktan sonra buz dolabında 2-3 saat dinlendirilir.
 6. Üzerine arzuya göre tarçın, hindistan cevizi veya file antep fıstığı dökülüp soğumaya bırakılır.

Afiyet Olsun!

Tavuk Göğsü Tatlısı Tarihçesi

Tavuk göğsü, Romalılardan Bizans’a oradan da Türklere geçmiş olan sütlü bir tatlıdır. Romalılar zamanında bu tatlının nasıl yapıldığını Tuğrul Şavkay, Şefin Sofrası’nda Romalı kitap yazarı Apicus’un tarifinden aktarmıştır.

Romalılar şu şekilde yapmaktaymış bu nefis tatlıyı; “Genç bir horoz kesilir, haşlanır. Göğüs eti sıcakken didilir. Bu arada bir tencerede su kaynatılır.

Diftilmiş tavuk göğüs eti bu sütün içine atılır ve bir tahta tokmakla dövüle dövüle pişirilir. Tavuk eti iyice süte karıştığında, koyultmak için yeterli miktarda dövülmüş badem eklenir ve yine karıştırılarak sütle karışıma yedirilir. Son aşamada ise tatlandırmak için içine biraz bal konulur.”

Günümüzde de yapım şekli aynıdır. Sadece koyultmak için badem yerine nişasta, bal yerine şeker kullanılır, servise sunulurken üzerine tarçın eklenir. Avrupa’da Orta Çağ sonuna kadar bilinen tavukgöğsü sonra ortadan kalkmış. Türkler ise bu enfes tatlıyı kabullenmiş hatta tepsinin dibini hafifçe yakarak “kazandibi”ni icat etmişler.

Önce saraylarda ve konaklarda yapılan tavukgöğsü ve kazandibi, sonraları muhallebiciler tarafından yapılmaya başlamış ve halka yayılmış. Yüzyıllardır da sevilen ve beğenilen; sütlü iki tatlı olarak günümüze kadar gelmişlerdir.

Benzer Bağlantılar

Tavuk Göğsü

Tavuk Göğsü Yapımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir