En İyi Makaron Tarifi – Makaron Nasıl Yapılır?

Makaron tarifi özellikle Batı’da olmakla beraber günümüzde pastanelerde çok yaygın olan, insanlar tarafından afiyetle tüketilen lezzetli tariflerden biridir.

Makaron dünyanın her yerinde yapılan güzel bir tatlıdır.

Makaronun aslen Acıbadem kurabiyesi, fındıklı makaron, cevizli makaron gibi birçok çeşitleri vardır. İsteğe göre fındık, ceviz, badem eklenerek şeker ve yumurta beyazı ile çeşit çeşit yapılır.

Herhangi bir pastaneye girdiğinizde renkli renkli kurabiyeler dikkatinizi çeker işte onlar makarondur.

Makaron, bezeye benzerliği ile bilinen bir kurabiyedir. Venedik’den Fransa’ya ilk geldiğinde Fransızlar arasında çok beğenilmiştir ve Fransa’da giderek daha popüler olmuştur.

Yumurta beyazı, badem tozu veya badem unu ve şeker ile yapılır. Makaron ilk zamanlarda beze gibi sade tüketilmekteydi fakat 1800’lerde ünlü Fransız makaron pastanesi Laduree’nin farklı yorumu ile makaron bugünkü halini almış, o şekliyle çok beğenilmiş ve dünyaya yayılmıştır.

Bu içerikte sizlere harika bir makaron tarifi nasıl olur bunun sırlarını vereceğiz.

Malzemeler

 • 90 gram yumurta akı
 • 90 gram toz antep fıstığı
 • 160 gram pudra şekeri
 • 50 gram toz şeker
 • Çay kaşığının ucu kadar tuz

Kreması için:

 • 120 gram beyaz çikolata
 • 50 gram krema
 • 60 gram iri çekilmiş antep fıstığı

Öneri: Makaron ve krema harcına kakao, çeşitli renkte gıda boyası ve aroma ekleyerek farklı renklerde gördüğünüz gibi makaronlar hazırlayabilirsiniz.

 

Makaron Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Makaronları hazırlamak için; yumurta akını, tuz ilavesi ile cam bir kapta son devirde çırpın.
 2. Köpürmeye başlayan çırpılmış yumurta akına toz şekeri yavaş yavaş ekleyin ve koyu bir krema kıvamını alana kadar çırpma işlemine devam edin.
 3. Toz Antep fıstığı ve pudra şekerini eleme işleminden geçirin. Fıstık tozu ve pudra şekerinin elek üzerinde kalan pütürlü olan kısımlarını kullanmayın.
 4. Elediğiniz pudra şekerli Antep fıstığı karışımının yaklaşık üçte birini çırpılmış yumurta akına katın. Yumurta aklarının sönmemesi için; karışımı tahta bir kaşık ya da plastik bir spatula yardımıyla alttan üste doğru yavaşça karıştırın.
 5. Kalan karışımı 2 seferde ekleyerek aynı işlemi tekrarlayın. Alttan üste doğru havalandırarak karıştırdığınız takdirde yumurta akları sönmeyecektir, buna dikkat edin yoksa istediğiniz kabarıklığı elde edemezsiniz.
 6. Hazırladığınız makaron hamuru karışımını hazır veya kendi mutfak poşetiyle hazırladığınız krema sıkma poşetine doldurun. Tabanına yağlı kağıt serdiğiniz tepsilere makaron hamurunu aralıklı olarak yerleştirin. Bu şekilde küçük ve yassı şekilde kurabiyeler hazırlamış olacaksınız.
 7. Üzerlerinin kuruması için tepsiye aldığınız makaronları, oda ısısında en az 1 saat kadar beklemeye alın.
 8. Bekletme süresinin sonuna doğru fırını önceden 150 derecede ısıtın. Hazırladığınız makaronlarınızı, fırının orta ısısında yaklaşık 20 dakika kadar pişirin. Fırından çıkardıktan sonra soğumaları tezgahta bekletin.
 9. Makaronların ara kreması için; kremayı sos tenceresinde kısık ateşte kaynatın.
 10. Küçük parçalar halinde kestiğiniz beyaz çikolatayı kremaya koyun ve aralarda karıştırarak erimesini sağlayın.
 11. Son olarak iri çekilmiş Antep fıstığı kattığınız krema karışımını cam bir kavanoza aktarın, ılındıktan sonra güzel kıvam alması için buzdolabında soğutun. Dondurucuya koymayın!
 12. Fırından çıkan ve soğuyan makaron kurabiyelerin arasına buzdolabında soğuttuğunuz fıstıklı kremadan koyup kapatın.
 13. Tam olarak lezzet elde etmek için makaronları buzdolabında beklettikten sonra hafif soğuk bir şekilde servis edin.

Afiyet Olsun!

Benzer Bağlantılar

Makaron Yapımı

Makaron Hazırlanışı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir