Harika Makarna Nasıl Yapılır? (Püf Noktaları)

Makarna nasıl yapılır bilmek istiyorsanız  bu içerikte size harika bir makarna yapmanın tüm püf noktalarını vereceğiz.

Öğrencisinden tutun en iyi aşçısına kadar makarna yapar ve yer. Makarna hemen hemen herkes tarafından sevilen bir yemektir.

Son derece lezzetli, ekonomik ve besleyici olması, çabuk ve kolay hazırlanması, makarnanın dünyada çok tüketilen ve tercih edilen gıdalardan birisi olmasını sağlamıştır.

Mükemmel makarna nasıl pişirilir diye sorulduğunda akla İtalyanlar gelir, çeşitli sosları, sihirli dokunuşları ile en basit makarnayı bile muhteşem bir ziyafete çevirirler.

Makarna pişirmek aslında çok kolaydır, ama bazı basit kurallara uyulmazsa bir paket makarnayı berbat etmek daha da kolaydır.

Soslarıyla ve çeşitleriyle yüzlerce farklı tarifi, farklı yapılış şekli vardır makarnanın ki anlatmaya ansiklopediler yetmez.

Hem çocukların hem de büyüklerin bayılarak yediği çoğu zaman pratikliği sayesinde tercih edilen edilen makarna nasıl yapılır bilmeyenler için tüm sırları burada.

Malzemeler

8 su bardağı su

1 silme yemek kaşığı tuz

1 paket makarna

Yarım fincandan biraz fazla sıvı yağ 

1 yemek kaşığı Tereyağ

Makarna Nasıl Yapılır Püf Noktaları

1.Büyük ve derin bir tencere seçilmelidir

Makarnayı yapacağınız tencerenin uygun büyüklükte olması gerekir. 500 gramlık 1 paket makarnayı haşlamak için ortalama 2,5 – 3 litre iyi su kullanılmalıdır. Su yüksekliği tencerenin 4’de 3’ünü geçmemelidir. Fazla su doldurulursa kaynadığı zaman tencereden taşar, az suda ise makarna iyi pişmez ve tencerenin dibine yapışabilir. 

2.Tuz, su kaynadıktan sonra eklenmelidir

Makarna tuzlu suda, İtalyanların ifadesine göre deniz suyu kadar tuzlu olan suda  haşlanmalıdır. Tuzunu başlangıçta değil, su kaynadıktan sonra suya 1 yemek kaşığı olacak şekilde eklemek gerekir.

3.Makarnanın haşlandığı suya yağ konulmamalıdır

Haşlama suyuna yağ konulursa makarnalar birbirine yapışmaz gibi bir rivayet vardır. Oysa yağ makarnanın etrafında koruyucu tabaka oluşturur ve makarnanın sos tutuşunu azaltır.

4.Makarnayı suya atmadan önce iyice fokurdaması beklenmelidir

Ne kadar aceleniz olursa olsun su iyice kaynamadan makarnaları tencereye atmamak gerekir.

5.Makarnaları suya atınca hemen karıştırmalıdır

Makarnaları suya atınca birbirine yapışmaması için ilk 30 saniye kaşıkla sık sık karıştırmak gerekir. Sonra da her 3 dakikada bir karıştırılmalıdır.

6.Makarna kapağı açık tencerede ve harlı ateşte pişirilmelidir

Makarna kesinlikle yüksek ateşte ocağın altı hiç kısılmadan ve tencerenin kapağı kapatılmadan haşlanmalıdır.

7.Sos için makarnanın haşlama suyundan biraz ayrılmalıdır

Lezzetli bir sos için makarnayı haşladığınız sudan, makarnayı süzmeden önce 1 bardak ayrılmalıdır. Nişasta içeren bu su makarna sosuna kıvam ve lezzet verir, kolayca nüfuz etmesini sağlar.

8.Makarna paketinde belirtilen pişirme süresinden 2 dakika önce kontrol edilmelidir

Mükemmel bir makarna yapmak için üzerindeki pişirme süresine uymak gerekir. Ancak tencerenin büyüklüğü, suyun ısısı gibi sebeplerle bu süre değişiklik gösterebilir. Özellikle soslu makarnalarda sosla birlikte pişmeye devam edeceğinden fazla pişmemesi gerekir. “Al Dente” kıvamında yani dışı yumuşak içi dişe gelir kıvamda olması için kontrol edilmelidir. Çok pişirilen makarna sosu yeterince tutamaz.

9.Makarna süzgeçli kap ile süzülmelidir

Makarna pişer pişmez süzgeçle süzülmelidir. Çok iri delikli süzgeçler pişirme suyunun hemen boşalıp makarnaların birbirine yapışmasına neden olur. Oysa makarna biraz nemli kalırsa sosunu iyice özümser. Makarna kesinlikle yıkanmamalıdır. Makarnanın pişme derecesine göre yüzeyinde bir miktar nişasta kalır ve bu nişasta makarnanın az sonra karışacağı sosu yüzeyinde tutmasına da yardımcı olur. Eğer yıkarsak yüzeyinde hiçbir şey kalmaz ve sosla güzelce karışamaz, lezzetinden ve besin değerinden çok şey kaybeder. Ancak soğuk olarak salatalarda kullanılacağı zaman yıkanabilir.

10.Tereyağı Lezzeti arttırır

Makarnayı süzdükten sonra tencerede bir yemek kaşığı tereyağ eritmek ve makarnayı bu sıvı tereyağ ile harmanlamak lezzeti arttıracaktır.

11.Makarna süzüldükten sonra hemen sosla karıştırılmalı ve yenmelidir

Makarna süzgeçte bekletilmemelidir. Süzülür süzülmez hemen içinde sıcak sos olan tavaya alınmalı ve 1 dakika kadar sosla karıştırılarak birlikte pişirilmelidir. Bu arada sosa ayrılan makarna suyundan eklerseniz lezzet ve kıvam verecektir. Makarnayı yeterli miktarda sosla karıştırmak çok önemlidir. Sos makarnaya iyice bulaşmalı ancak makarnalar sos içinde yüzmemelidir. Rendelenmiş peynir ise sofrada servis yapılmalıdır.

Afiyet Olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir