En İyi Kokoreç Tarifi – Kokoreç Nasıl Yapılır?

Kokoreç tarifi çok sevdiğimiz özellikle gece geç saatlerde köşebaşı muhabbetlerinin vazgeçilmezi, çoğu zaman ekmek arası yenilen lezzetli geleneksel tariflerimizden biridir.

Kokoreç yapımında kullanılan bağırsaklar büyükbaş veya küçükbaş hayvanlara ait olabilmekle birlikte lezzet açısından süt kuzusundan elde edilen bağırsağın kullanımı tercih edilir.

Kokoreç iyice temizlenmiş koyun ya da kuzu bağırsağının soğan suyu, tuz ve karabiberle oğulup arasına içyağı konularak şişe sarılıp kor ateşte kızartılmasıyla yapılan, üzerine kekik serpilerek yenilen bir tariftir.

Tabakta veya ekmek arasında tüketilir. Garnitürle servis edildiği de olur. Garnitür olarak domates, biber turşusu ve hıyar turşusuyla beraber yenir.

Yunanlar kokoreci geleneksel olarak her yıl paskalyada tüketirler. Herhangi bir zamanda da bulmak mümkündür. Çoğu Yunan tavernasında kokoreç bulunur. Gardouba veya gardoubakia Yunan kokorecinin tavada ya da fırında yapılan bir çeşididir.

Tabi kokoreç tarifini evde deneyen pek fazla yoktur. Kokoreç genellikle dışarıda tüketilir. Ancak dışarıda da kokoreç yemek içinde güvenilir bir mekân aramak gerekir.

Bu içerikte sizlere harika bir kokoreç tarifi nasıl olur, sırları ve püf noktaları nelerdir bunun sırlarını vereceğiz.

 

Kokoreç Tarifi Malzemeleri

 • 500 gram kokoreç (yuvarlak)
 • 2 adet domates
 • 5 adet sivri biber
 • 1 tatlı kaşığı kimyon
 • 1 tatlı kaşığı kekik
 • 1 tatlı kaşığı acı kırmızı pul biber
 • 1 tatlı kaşığı tuz

Püf Noktası

Kokoreçi bildiğiniz yerden almaya özen gösterin. Ne kadar iyi ve özel bir kekik kullanırsanız, kokoreçiniz o kadar leziz olur.

Pişirme Önerisi

Kokoreç ağır ağır piştiğinde daha lezzetli olur, bu sebeple ateşi kontrollü kullanın. Eğer domates ve biberli sevmiyorsanız, kokoreçleri kıydıktan sonra tekrar tavaya alın 1-2 dakika kavurup, baharatlarını ekleyin.

Kokoreç Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Öncelikle kokoreçi bildiğiniz ve güvendiğiniz bir yerden almanız çok önemli. En güzel kokoreç 6 aylık kuzudan yapılan ve sütte bekletilendir.
 2. 1,5-2 parmak kalınlığında yuvarlaklar halinde alın. Orta ateşte ısınmış tavaya atın ve 1-2 dakika sonra ateşi kısın. Ağır ağır her bir yüzü, kendi yağında 6-7 dakika pişsin.
 3. Kokoreçleri kenara alın. Eğer tavada yağ yoksa bir yemek kaşığı sıvıyağ ekleyin, ısıyı yükseltin ve minik küpler halinde kesilmiş domates ve biberleri soteleyin.
 4. Domates ve biberler sotelenirken, bir kesme tahtası üzerinde kokoreçlerinizi büyük bir bıçakla kıyın.
 5. Domates ve biberler piştikten, suyunu da çektikten sonra kokoreçi  ekleyin ve kavurun. Kavurmayı çok uzun tutmayın ki kokoreçler kurumasın.
 6. Birkaç dakika sonra baharatları da ekleyip ateşten alın.

Afiyet Olsun!

Benzer Bağlantılar

Kokoreç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir