En İyi Keşkek Tarifi – Keşkek Nasıl Yapılır?

Keşkek tarifi, Batı Anadolu, Trakya, Doğu Anadolu, Karadeniz ve Orta Anadolu yemeği olan keşkek, genellikle düğün ve bayramlarda yapılan, Anadolu’da yörelere göre farklılıklar göstermekle birlikte temel olarak yarma buğday ve etten oluşan geleneksel bir yemektir.

Keşkeğin yapılışı, yöreden yöreye ufak değişiklikler gösterse de genel olarak yarma buğday ve et ikilisinden yapılıyor.

Kimi zaman tavuk eti, kimi zaman kırmız et ile yapılan keşkek yapımında, yiyeceğin geçmişine bakıldığında genel olarak kırmızı et tercih ediliyor.

Bu açıdan bakıldığında keşkek yemeği karbonhidrat ve protein gibi besin değerleri açısından oldukça zengin bir yemektir.

Bu içerikte sizlere en iyi keşkek tarifi nedir, keşkek yapımı nasıl olur bunun sırlarını vereceğiz.

Malzemeler

 • 2 su bardağı aşurelik buğday
 • 4 adet tavuk pirzola
 • 4 su bardağı su
 • 1 yemek kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı tereyağı
 • 1 çay kaşığı pul biber
 • 1 çay kaşığı toz kırmızı biber

Keşkek Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Buğdayı bol suda güzelce yıkayın. Yıkanmış buğdayları düdüklü bir tencereye koyun ve üzerine sadece buğdayların üstünü geçecek kadar su ilave edin. Kapağını kapatmadan kaynatın.
 2. Kaynamaya başlayınca altını kapatın ve bu şekilde kapağını kapatıp yarım saat bekletin. Böylece buğdaylar şişip, büyüyecekler.
 3. Yarım saatin sonunda tencerenin kapağını açın, yıkadığınız tavukları buğdayların üstüne kemikleriyle birlikte yerleştirin.
 4. Tuzunu, karabiberini vu suyunu ilave edip tencerenin kapağını kapatın. Kaynamaya başladıktan sonra altını kısıp 40 dakika pişirin.
 5. Pişirdikten sonra kapağını açın ve tavuk etlerini kemiklerinden ayırın.
 6. Bir el blenderı yardımıyla buğdayları ve tavukları güzelce çekin. Tamamen homojen bir karışım olmasına özen gösterin.
 7. Tereyağını, toz kırmızı biber ile birlikte kızdırın ve sıcak keşkeğin üstüne gezdirin.Pul biberle de süsleyerek servis edin.

Afiyet Olsun!

Benzer Bağlantılar

Keşkek Yapımı

Keşkek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir