En İyi Kavala Kurabiyesi Tarifi

Kavala kurabiyesi tarifi özellikle Ege bölgelerimizde çokça gördüğümüz, lezzetine doyum olmayan, sabah kahvaltılarında çayla birlikte ya da öğlenleri kahveyle birlikte harika giden bir kurabiye tarifidir.

Kavala Yunanistan’nın Doğu Makedonya ve Trakya bölgesinde aynı adı taşıyan ilin merkezi olan sahil kentinin adıdır. Kavala kurabiyesi Yunanistan kökenli bir kurabiyedir adınıda buradan alır.

Kavala kurabiyesi dünyada birçok popüler pastanenin menüsünde ilk sıralarda yer alan güzel bir tariftir.

Bu içerikte sizlere harika bir kavala kurabiyesi tarifi nasıl olur, nasıl yapılır bunun sırlarını vereceğiz.

Malzemeler

 • 2 su bardağı un
 • 1 su bardağı badem
 • 180 gram tereyağı
 • 6 yemek kaşığı pudra şekeri
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 paket vanilya

Üzeri için:

 • 1 su bardağı pudra şekeri

Püf Noktası

Bademleri mutfak robotu yardımıyla ya da ezerek küçük parçalar haline getirin. Kurabiyeleri fazla yağ salmaması için el çabukluğuyla hazırlamaya dikkat edin. Kurabiyelerin içindeki bademlerin küçük parçalar halinde olması ay şeklindeki kalıplarla şekil vermede sizlere kolaylık sağlayacaktır.

Pişirme Önerisi

Kurabiyeleri, önceden ısıtılmış 180 derece fırında 10 dakika ardından 160 derecede 10 dakika şeklinde, fırının orta katında da pişirebilirsiniz. Fırın tiplerine göre pişirme süresi ve derecesi değişen kurabiyeleri, hafif bir renk aldıklarında fırından çıkartabilirsiniz.

Kavala Kurabiyesi Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Unun yarısı ve küçük parçalar halinde kıydığınız bademleri geniş bir tavaya alın. Tahta bir kaşıkla sürekli karıştırarak, orta ateşte un hafif bir renk alana kadar kavurun.
 2. Kavrulan un ve badem karışımını pişirmeyi durdurmak için ocaktan aldıktan sonra karıştırma kabına aktarın.
 3. Karıştırma kabı içinde aralarda karıştırarak havalandırdığınız un ve badem karışımına, oda sıcaklığında beklettiğiniz tereyağı, pudra şekeri, kalan un, kabartma tozu ve vanilyayı katın.
 4. Toparlanana kadar yoğurduğunuz kurabiye hamurunu mümkünse mermer bir mutfak tezgahı üzerine alın.
 5. Bir merdane yardımıyla yaklaşık 1,5 cm. kalınlığında açtığınız kurabiye hamuruna ay şeklindeki çelik kurabiye kalıbıyla şekil verin.
 6. Hazırladığınız kurabiyeleri, tabanını yağlı kağıtla kapladığınız fırın tepsisine aralıklı olarak yerleştirin. Kurabiyeleri, Önceden ısıtılmış 170 derece fırında hafif bir renk alana kadar yaklaşık 20 dakika pişirin.
 7. Fırından çıkan sıcak kurabiyeleri, içlerini çekmeleri için ızgara teli üzerinde soğuttuktan sonra geniş bir tabağa aldığınız pudra şekerine bulayın.
 8. Tamamen pudra şekeriyle kaplanmış kavala kurabiyelerini, çay ve kahvenin yanında sevdiklerinizle paylaşın.

Afiyet Olsun!

Benzer Bağlantılar

Kavala kurabiyesi

Kavala tarifi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir