En İyi Ekmek Kadayıfı Tarifi – Ekmek Kadayıfı Nasıl Yapılır?

Ekmek kadayıfı tarifi lezzetli mi lezzetli, geleneksel Osmanlı Mutfağı’na ait olan milli lezzetlerimizden, vazgeçilmez tatlılarımızdan biridir.

Ekmek kadayıfı, Türk mutfağında yer alan, Afyonkarahisar kökenli bir tatlıdır. Yapılan hamurun arasına, fıstık veya ceviz konularak hazırlanır. Daha sonra üzerine şerbet dökülerek pişirilir. Genellikle üzerine kaymak veya dondurma konulur.

Bu içerikte sizlere harika bir ekmek kadayıfı tarifi nasıl olur, ekmek kadayıfı nasıl yapılır bunun sırlarını vereceğiz.

Malzemeler

 • 1 adet hazır ekmek kadayıfı
 • 5 su bardağı toz şeker
 • 8 su bardağı su
 • Yarım adet limon
 • 2 su bardağı su (ekmek kadayıfını ıslatmak için)

Servisi için:

 • 300 gram kaymak
 • 100 gram ceviz içi

Püf Noktası

Ekmek kadayıfını pişireceğiniz tepsi, hazır durumda olan kadayıfın uzunluğundan daha büyük olmalıdır. Çünkü şerbetini içen ve sünger yapıda olan kuru ekmek kadayıfı daha da büyüyecektir.

Pişirme Sırrı

Hazırladığınız karameli az sıcak su ile açtıktan sonra kadayıfı pişireceğiniz tepsinin altına döküp, kadayıfı üzerine yerleştirebilirsiniz. Böylelikle tatlının tabanı resimlerdeki gibi karamel rengini alacak, üst tarafı daha açık renk olacaktır.

Ekmek Kadayıfı Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Tatlı yapımında kullanacağınız ve kuru durumda olan ekmek kadayıfını paketten çıkartın. İki kat halinde satılan kadayıfı 2 su bardağı su ile ıslatıp, bir kenarda beklemeye alın.
 2. 1 su bardağı toz şekeri yanmaz, yapışmaz teflon bir tavaya aktarın. Kısık ateşte, aralarda hafif bir şekilde karıştırarak toz şekeri karamel haline getirin.
 3. Derin bir tencerede kalan toz şekeri ve şerbet yapımında kullanacağınız suyu kaynatın.
 4. Kaynamakta olan şerbet karışımına limon suyu ve kabuğunu, karamel halini alan toz şekeri ekleyin. Bir çırpıcı yardımıyla hızlıca karıştırın.
 5. Karamel sayesinde kahverengi bir renk alan ve çok hafif bir yanık şeker kokusu olan şerbetiniz hazır. Su ile ıslattığınız ekmek kadayıfının suyunu sıkarak çıkartın.
 6. Ekmek kadayıfını pişirme tepsisine alın ve ocak üzerine yerleştirin. Ayrı bir ocakta, kısık ateşte hala kaynamaya devam eden şerbet karışımından kadayıfın üzerine azar azar gezdirin.
 7. Şerbeti kadayıfın içine çekmesi için aralarda dinlendirin. Kısık ateşte, tatlının altının yanmaması için; tepsiyi aralarda döndürüp tüm şerbeti azar azar eklemeyi sürdürün.
 8. Şerbetini çeken tatlıyı dilimledikten sonra ceviz içi ve kaymak ilavesiyle servis edin. Bu tatlı lezzeti sevdiklerinizle paylaşın.

Afiyet Olsun!

Benzer Bağlantılar

Ekmek Kadayıfı

Ekmek kadayıfı yapımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir